Emine Taşdöğen´in Tip-1 Diyabetle Tanışma HikayesiMerhaba Sevgili Diyabetliler ve Yakınları,
 
Sene 91. Aylardan Eylül. Henüz 9 yasında tanıştım diyabetimle. 24 yıllık tip 1 diyabetliyim. Aşırı kilo kaybı sık idrara çıkma ve haddinden fazla su içmem en büyük belirtilerimdi. Durumumda bariz bir anormallik vardı ve doktora gidilmeliydi. Ailem zaman kaybetmedi ve gittik.Şikayetlerim sonucu idrarda sekerim ++++ (4 pozitif) çıktı. Acaba bu ne demekti? idrarda şeker ilk defa duyuyordum.
 
Acil olarak iyi bir hastaneye sevk edilmem gerekli dendi ve soluğu Ankara Hacettepe Üniersitesinde aldık.kan şekerim 400 mg ile acile yatırıldım.Ardı arkası kesilmeyen tahlillerden sonra normal servise alındım.Serviste bir çok diyabetli vardı fakat uzun yıllardır diyabetli olduklarını söylediklerinde çok şaşırdım.Çünki benimki hastaneden cıkınca gececektı (ben oyle sanıyordum).
 
Hastane eğitimleri iğne olma teknikleri elimde bir şişe şekerli su ile 1.5 ay kaldım hastanede.İkinci iğnemi kendim yaptım çünkü ben güçlü bir çocuktum kocaman bir aferin aldım doktordan iyi motive olmuştum :)
 
Ve benim için büyük gün geldi taburcu oluyordum.Herşey sıkı sıkı tembih edildikten sonra cıktım.Canım ailemin ne kadar üzüldüklerini hatırlamak bile istemiyorum.Kendime ne kadar iyi bakarsam onları o kadar az üzerdim 9 yaşıma göre büyük düşünmüşüm. Bunu yapmak düşünmekten zor oldu ailem ve benim için 10 yıl diyince oturdu hersey. 
 
Şartlar bu kadar kolay olmadığı için herşeyden kısıtlanmak okul gezileri piknikler sosyal aktiviteler can sıkıcıydı.Günümüz şartlarında daha kolay herşey hiçbirşeyden kısıtlanmıyor bir diyabetli.
 
Ailem ve ben diyabetimi hiç gizlemedik. Ailede okulda çevremde tektim ama kendimi hiç ötekileştirmedim enerjimi hiçbirşey düşüremedi :)
 
Diyabetimin 16. yılında evlendim.Ben şanslı bir diyabetliyim eşimde ailem kadar hassas ve uyumlu ve diyabetimi önemseyen biri. Aile eş ve cevremizdeki insanlar diyabetin gidişatında önemli rol oynuyor tecrübelerim bu yönde.
 
24 yıl sonunda henüz bir hasarım yok umarım olmazda.Son 2 yıldır karbonhidrat sayımı ile dahada kolaylastı yasantım.
 
Bilinçlenmek ve pozitif olmak diyabetin olmazsa olmazları bana göre...
 
sevgiler

Emine Taşdöğen