"İyi ki Varsın Öğretmenim!"

 

"İyi ki Varsın Öğretmenim!" 

Tip-1 diyabet çağımızın hızla artış gösteren en önemli hastalıklarından biri. Sanılanın aksine tip-1 diyabet sadece yetişkinlerde değil, her yaştaki bireylerde ve özellikle çocuklarda görülmektedir. İşte bu duruma dikkat çekmek ve bilinçlendirmek adına 2014 yılında kurulan Tip1 Diyabetliler Derneği önemli projelere imza atmaya devam ediyor.

Dernek projelerini www.t1dd.org web sitesi üzerinden paylaşırken aynı zamanda tüm sosyal medya kanallarını da aktif olarak kullanarak duyurmakta.

Tip1 Diyabetliler Derneği’nin "İyi ki Varsın Öğretmenim!" Sloganı İle Başlayan Yeni Projesi İse Tüm Hızıyla Devam Ediyor

2014-2015 eğitim&öğretim yılının ilk yarısının bitmesine yaklaşıldığı şu günlerde miniklerimizi de karne heyecanı bürüdü. 

Tüm öğrenciler dört gözle karnelerini beklerken tip-1 diyabetli çocuklarımızın da öğretmenlerine bir sürprizi vardı. Tip1 Diyabetliler Derneğinin başlatmış olduğu proje ile öğretmenlerine "İyi ki Varsın" diyerek, hem öğrenim hem de tip-1 diyabetli hayatlarına verdikleri destek ve gösterdikleri anlayışlı tutum için Derneğin hazırlamış olduğu teşekkür belgelerini sundular.

İlk etapta ortalama 1000 adet hazırlanan teşekkür belgesi, veliler tarafından çok ilgi görmesiyle birlikte öğretmen ve okullarımızın yönetim kanadından da olumlu tepkiler aldı. İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin de teşekkür belgelerini bir tören ile takdim etmesi projenin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.


Özellikle okulların kapanmasına sayılı günler kala projeye katılımın artarak sürmesi bekleniyor.

Tip1 Diyabetliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn Esra Avcı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn Barış Yeşildağ’ın İstanbul Nuri Örs Ortaokulu Anaokulu öğretmenlerinden Yasemin Şahin’e teşekkür belgesini verirken yaptığı açıklamaya göre; ‘ilk yarıyılda gelen yoğun talepler çerçevesinde projenin 2014-2015 eğitim&öğretim yılı sonuna kadar devam edeceğini bildirmekten memnuniyet duyarız.’

Tip1 Diyabetliler Derneği Kurumsal İletişim

e-mail: kurumsal.iletisim@t1dd.org

 

Türkiye'de Tip-1 Diyabet Verileri

Ülkemizde 20 ve 79 yaş aralığında yaklaşık 7 milyon diyabetli bulunmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonunun öngörülerine göre bu sayının 2035 itibarıyla 12 milyona ulaşacağı öngörülmekte. 

Türkiye'deki diyabetli birey sayısının yüksekliği nedeniyle ülke olarak Avrupa'daki diyabetli maliyet yükünün yaklaşık yüzde 13'ü ülkemize ait. Toplumumuzdaki diyabet hastalarının yüzde 90-95'i tip-2 diyabetli iken yüzde 5-10'u ise tip-1 diyabetlidir.

Aynı zamanda Sosyal Güvenli Kurumu verileri dikkate alınarak yapılan bir araştırmada 0-18 yaş grubunda kayıtlı 17 bin 175 tip-1 diyabetli çocuk olduğu bilinmektedir. Bu çocukların yüzde 40'ının 10-14 yaş grubunda olduğu ve yıllık yeni tanı alan diyabetli çocuk sayısının ise 2 bin 465 olduğu belirtilmektedir.

 

Tip1 Diyabetliler Dernek Başkanı Esra Avcı

e-mail: esra.avci@t1dd.org İletişim: +90 549 7751231

Tip1 Diyabetliler Dernek Başkan Yardımcısı Barış Yeşildağ 

e mail: baris.yesildag@t1dd.org İletişim: +90 505 2906693