Tarım Bakanlığı Gıda Kodeks Daire Başkanlığı Etiket Yönetmeliği Görüşmeleri

Sizlerle daha önce Tarım ve Gıda Bakanlığı Gıda İşletmeleri Ve Kodeks Daire Başkanlığı Paketli Ürün Etiket Çalışması başlıklı yazımızda paketli ürünler besin etiketi içerikleriyle ilgili yapılan önemli çalışmaya dernek olarak katıldığımızdan bahsetmiştik.

Bugün Uzman Diyetisyen Sn Nesil Gören Atalay ve Dernek Ankara Temsilcimiz Sn Asena Baktır Altınoğlu Tarım Bakanlığı Kodeks Daire Başkanlığı'nı ziyaret ettiler.

Etiket yönetmeliği ile ilgili Sn Ferda Bitlisoğlu , Sn İlhami Şahin ve Daire Başkanı Sn Selman Ayaz ile önemli görüşmeler yaptılar. Özellikle diyabetli bireylerin besin etiketi konusunda yaşadıkları sıkıntılara çözüm olabilmek adına Sn Nesil Gören Atalay önemli tespitlerde ve çözüm önerilerine bulundu. Dikkatlerin konuya çekilmesi sebebiyle  30 Aralık 2014 tarihinde Kodeks Daire Başkanlığı'nda gerçekleşecek üst kurul toplantısına Nesil Hanım ve Asena Hanım katılacaklar. Ve bu toplantıda Nesil Hanım hem diyabet hem de PKU ve Çölyak hastalığı olan bireylerin için besin etiketlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar ile ilgili çözüm önerilerini yazılı bir sunum ile sunacak.

Toplantının akabinde ise çözüm önerilerini içeren sunum dosyasını Sağlık Bakanlığı ile de paylaşma fikrimiz bulunmaktadır.

Umarız Türkiye'de besin etiketleri yönetmeliğinin diyabetli bireyler lehine olumlu gelişmesine az da olsa bir katkımız olunu.