Tip1 Diyabetliler Derneği Basın Bülteni                                                                              Tip1 Diyabet Her Yaşta...

 
Tip1 Diyabet çağımızın hızla artış gösteren en önemli hastalıklarından biri. Sanılanın aksine Tip1 diyabet sadece çocuklarda değil, her yaştaki bireylerde görülebilir. İşte bu duruma dikkat çekmek ve bilinçlendirmek adına bir dernek hayata geçti: Tip1 Diyabetliler Derneği...
 
Tip1 Diyabetliler Derneği Mayıs 2014 gibi yakın bir tarihte kurulmasına rağmen büyük ve başarılı işlere imza attı ve devam da edecek.
 
  • Sağlık Bakanı'nın da katıldığı "Haydi Beyoğlu, Sağlığa Yürüyoruz  etkinliğinde Tip1 diyabetli çocuklara bisiklet dağıtımına operasyonel destek verdi.
  • İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte halktan da gönüllülerin katılımıyla Mavi Diyabet Halkası oluşturulması etkinliği ise tamamlandı.
  • Tip1 diyabet farkındalığını arttırmak için kendileri de tip1 diyabetli olan bireylerin bulunduğu 10 adet afiş çalışması yaparak, yeni kurulmuş bir dernek olmasına ragmen Sağlık Bakanlığı onayını aldı.
  • 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ne özel İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Müdürlüğü ile projeler üretti. Bu projeler; tip1 diyabete farkındalık yaratmak 11 adet farklı tasarlanan afiş İETT, İDO ve vapur içleri ile iskelerinde 7-16 Kasım tarihleri arasında için asılı kalacak.

İstanbul, Manisa ve Kosova’nın Prizren, Gilan ve Mitroviça şehirlerinde eş zamanlı kan şekeri taramasına başlanarak büyük ölçekli kan şekeri taraması yapmayı hedefliyorlar.

  • 15 Kasım’da Ümraniye Buyaka AVM ve 16 Kasım’da Armoni Park Outlet AVM’de İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Müdürlüğü’nün görevlendirdiği hemşirelerle AVM ziyaretçilerinin kan şekerleri kontrol edilecek. AVM içlerinde afişler sergilenirken, broşür dağıtımı ile tip1 diyabete dikkat çekilecek. Aynı zamanda tip1 diyabetli çocuklar yoğun prova yaptıkları zumba showlarını da sergileyecekler.
  • Türkiye ile eş zamanlı olarak 15-16 Kasım tarihlerinde ise Kosova’nın Prizren, Gilan ve Mitroviça şehirlerinde de bugüne kadar yapılamayan kan şekeri taraması gerçekleştirilecek.
  • Manisa’da ise Seramiksan Spor Kulübü ile Antalya B.Şehir B.L.D. maçı öncesinde hem oyuncuların hem de maç izleyicilerinin kan şekeri taraması gerçekleştirilecektir.
 
14 Kasım 2014 günü ise #diyabetheryasta hashtagi ile Twitter projesi de  önemli Twitter hesapları ve ünlüler tarafından desteklenerek tam gaz devam edecektir.
 
Bu kadar kısa zamanda böyle büyük organizasyonlarda bulunmasından anlıyoruz ki; bu yapıda ciddi bir özveri ve adanmışlık var. Kendini diyabetle yaşamın kolaylaşmasına, diyabetle ilgili ulaşılmadık hiçbir şehrin, hiçbir çocuğun, hiçbir ailenin kalmamasına adayan bu 18 kişi çalışmalarına son sürat devam ediyor.
 
Bu derneğin diğerlerinden en büyük farkı diyabetin mutfağından geliyor olması. Bünyesinde tip1 diyabetlileri, tip1 diyabetli yakınlarını, diyabet gönüllülerini, uzman endokrinolog ve diyabet diyetisiyeni ile diyabetin hayatımıza dokunduğu her laanda çok renkli bir yaklaşımla faaliyet gösteriyor.
 
Dünya Diyabet Haftası'nda ve yıl içinde yapılan/yapılacak olan etkinliklere www.t1dd.org sayfasından ulaşmak mümkün. Ayrıca halen aktif olan #diyabetheryasta hashtag'inden de bu farkındalık kampanyasına destek verebilirsiniz.
 
Tip1 Diyabet Her Yaşta, Farkında ol; Geç Kalma derken projelerin merkezi Buyaka AVM’de ise siz basın mensuplarını aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.
 
 
Tip1 Diyabetliler Derneği Kurumsal İletişim Sorumlusu
Dilek ATİK