Karbonhidrat Sayımında Yağlar ve Proteinler

Karbonhidrat sayımı besin planlama yöntemidir. Bu yönteme karbonhidrat sayımı denmesinin sebebi kullanılan insülin ile tüketilen besin ögelerinden karbonhidratın diğer besin ögelerine göre insülin ile birebir eşleşmesindendir.

Karbonhidratlar kan şekerine direk etki eden besin ögesidir. Proteinler ve yağlar kan şekerine direk değil dolaylı yoldan etki eden besin ögeleridir. Karbonhidrat sayımı sadece karbonhidrat saymak anlamına gelmemelidir. Bir besin planlama yöntemi olan karbonhidrat sayımını uygularken, sağlıklı beslenme kurallarından ayrılmamalı ve sadece karbonhidrat sayımına odaklanılıp protein ve yağ içeriği yüksek olan besinler sınırsız tüketilmemelidir.

Sadece karbonhidrat sayıp, protein ve yağı yüksek besinleri sınırsız tüketmek günlük alınan kalori miktarını arttıracağı için öncelikle kilo alımına neden olmaktadır. Kilo alımını takip eden süreçte kişinin düzgün kan şekeri için ihtiyaç duyduğu günlük insülin dozu artmakta, belirlenen karbonhidrat insülin oranları ve insülin duyarlılık faktörü değişmektedir. Bu da kan şekeri düzeninin bozulmasına neden olmaktadır.

Günlük beslenme programı içerisinde alınması gereken kalorinin belirli bir kısmı karbonhidratlardan, belirli kısmı proteinlerden ve belirli kısmı yağlardan gelmelidir. Bu oranlar belirlenmeden tüketilen besinler kan şekerinde dalgalanmalara ve A1c değerinde yükselmelere neden olmaktadır. 

Diyabet Diyetisyeni

Uzm.Dyt.Nesil Gören Atalay