ADA, Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Kan Şekeri Hedef Seviyelerini Tekrar Gözden Geçirdi

The American Diabetes Association (ADA), – Amerikan Diyabet Birliği (ADA), tip 1 diyabetli çocuklar için yeni kan şekeri (glikoz) hedef düzeyi için yeni bir açıklama yayımladı.

Uzmanlara göre, 19 yaş altı hastalar % 7,5’dan daha az bir A1C kan şekeri seviyesini korumaya çalışmalıdırlar. Çıkan bir habere göre, A1C, birkaç aylık süre boyunca ortalama kan şekeri (glikoz) seviyelerini ölçen bir testtir. New York City, Mount Sinai’deki Kravis Çocuk Hastanesi’nde pediatrik endokrinoloji ve diyabet bölümü müdürü Dr. Robert Rapaport : ‘ Yeni hedefler, şu anda en zor hasta grubu olan ergenlerdeki glikoz kontrolünü iyileştirme çabalarını iki katına çıkarmaya yardımcı olmalıdır.’ dedi. Kendisi yeni kurallar düzenlemesine dahil değildi.

Bu yeni açıklamadan önce, uzmanlar % 8,5 gibi yüksek A1C seviyelerinin 6 yaş altı çocuklar için güvenli olduğuna inandıklarını söyledi. Hatta araştırmacılar 6-12 ve 13-19 yaş çocuklar için % 8-7,5 A1C seviyelerinin bile güvenli olacağını düşünmüşlerdi. Ancak, yeni bulgular yüksek kan şekeri seviyeleri olarak bilinen hipergliseminin tip 1 diyabetli çocuklar için son derece tehlikeli olabileceğini göstermektedir.

Sağlık uzmanları hipergliseminin temelde daha büyük diyabetli erişkinleri etkileyen bir sağlık durumu olduğuna inanırlarken, yeni bulgular gösteriyor ki bu durum genç diyabetli kişiler için kalp ve/veya böbreklere zarar verebilecek gibi ciddi sağlık komplikasyonları oluşturabilir.

NY, Mineola’daki Winthrop Üniversitesi Hastanesi pediatrik diyabet program direktörü Dr. Siham Accacha : ‘ Küçük çocuklardaki hipoglisemi riski göz önüne alındığında yönetim kişiselleştirilmelidir. Başka bir durum daha, diyabetli çocukların tedavisi özel dikkat gerektirir.’ dedi. Ve ‘ Tip 1’li kişiler daha fazla malzemeye gerek duyarlar ve kan glikoz seviyelerini daha sık gözlemlemelidirler. Bu her hastalığa uyacak bir şey değil ve bunu fark etmemiz önemli.’ diye ekledi.

San Francisco, Calif’te ADA toplantısında yeni kurallar ile ilgili daha fazla bilgiler ortaya çıktı. Yeni A1C tahminleri aynı anda Diabetes Care dergisinde yayımlandı.

(Kaynak: http://www.scienceworldreport.com/)