Parmak Delmeden Şeker Ölçümü YapılabilecekGeliştirilen lazer aleti ile parmak delme işlemi olmadan şeker ölçümü yapılacak.

Şeker ölçümü özellikle diyabet hastaları için son derece önemli bir olay. Günde defalarca şeker ölçümü yapan bu hastalar her seferinde parmaklarını delip bir miktar kanı cihaza okutmak zorundalar. Ancak geliştirilen bu yeni lazer aleti ile parmak delme işlemi son bulacak.

Şeker ölçümü konusunda tamamen yeni bir yaklaşım olan bu proje Princeton Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yürütülmekte. İnsanların avuç içlerinden vücudun emdiği şeker moleküllerini tespit eden ardından damarlardaki deri altı sıvı ölçümü yapan cihaz kan girişi gibi bir gereksinime ihtiyaç duymuyor. Diyabet hastaları için umut ışığı olabilecek bu cihazın hala birkaç eksiği var ve üzerinde çalışmalar devam etmekte. Cihazda kullanılan lazerin yüksek enerjiye ihtiyaç duyduğunu belirten ekip, quantum cascade lazer adında az enerji ile çalışan bir lazeri cihaz ile tekrar deneyeceklerini ilettiler.

Yakın zamanda cihazın test amaçlı ölçümler yapabilmesi için bazı kliniklere yerleştirileceği söyleniyor. Bu yeni teknoloji umarız en kısa zamanda kullanıma geçer ve diyabet hastalarına büyük kolaylıklar sağlar. (Kaynak: silikonvadisi.tv)