ßAir Bio-Yapay Pankreas ile Sonunda Tip-1 Diyabet Tedavi Edilebilecekİsrailli Beta-O2 şirketi, Juvenile Diabetes Research Foundation (JDRF)’den almış olduğu hibe ile kendi ßAir bio-yapay pankreasını geliştirerek klinik çalışma aşamasına getirdiğini duyurdu. İlk deneme İsveç’te Uppsala Üniversitesi Hastanesi’nde sekiz hastanın katılımı ile gerçekleştirilmeye başlanacak. Hastalar yaklaşık iki yıl boyunca yeni cihazın implante edilmiş pankreatik endokrin hücrelerin fonksiyonlarını, sağlamlığını ve güvenliğini değerlendirecekler.

Cihaz aslında sağlıklı bir pankreas gibi davranmak için insülin ve glukagon üreten hücreleri, Langerhans adacıklarını, içermektedir. Canlı hücreler ßAir cihazın içinde bir yuvada olduğundan, hastalar koliniyi sağlıklı bir şekilde korumak için Tomagatchi’de benzeri şekilde 24 saat boyunca hava ve oksijene ile beslemek zorundadırlar.

pancreas-2Yeniden doldurulabilen cihaz cilt altına yerleştirilen 2 port üzerinden yapılmaktadır. Cihaz son derece kullanıcı dostudur ve çalıştırılması için çok az miktarda teknik beceriye gereksinim duymaktadır. Yeniden doldurma işlemi yaklaşık olarak iki dakika kadar sürmektedir ve yanlış birşeyler olduğunda cihaz alarm vermektedir.

Bioreaktör içinde, hücreler gelişmek için rahat bir ortam sağlayan bir hidrojel yapısının içine yerleştirilir. Ayrıca, bu yapı vücudun bağışıklık sisteminden koruma sağlamaktadır, bunun anlamı geleneksel bir doku adacığı transplantasyonu gibi hastalara immunsupresif tedavi gerekmediği anlamına gelmektedir.

(Kaynak: http://www.medgadget.com/2014/09/sair-bio-artificial-pancreas-may-finally-treat-type-1-diabetes.html)