Kuruluş Hikayemiz

Bugün sizlere bir yolculuk hikayesinden bahsetmek istiyorum. Derneğimizin yani “Tip1 Diyabetliler Derneği”nin yolculuğundan.

Tip1 diyabet hepimizin hayatına farklı zamanlarda girse de ortak bir süreçle yüzyüze getirdi bizi; ilk tanı anının şoku, ardından şaşkınlık ve nerede hata yaptım hesaplaşmaları, en son olarak da ne yapacağım, diyabetimle nasıl barışacağım arayışları… Bu arayışlar esnasında bulduğumuz her şeyi okuduk, katılabileceğimiz her eğitime, her seminere katıldık. Kendimizi ve sevdiklerimizi geliştirmek ve bilinçlendirmek adına hiç tükenmeyen bir çaba gösterdik. 

Bu çabalar neticesinde tüm diyabetliler için aktif olarak bir şeyler yapma arzusunda olan 18 kişi bir araya gelerek derneğimizi kurduk. Bünyemizde diyabetin yaşamımıza dokunduğu tüm noktalardan bireyler görebilmek mümkün. Kendisi tip1 diyabetli olan arkadaşlarımız kendi deneyimlerini, çocukları tip1 diyabetli olan arkadaşlarımız ise çocuklarının ve kendilerinin yaşadığı güçlükleri veya kendilerini motive  eden durumları paylaşarak, tip1 diyabet gönüllüsü arkadaşlarımız dışarıdan bir gözle bakarak, alanında uzman endokrinolog ve diyabet diyetisyeni olan arkadaşlarımız da bu durumları medikal bir gözle değerlendirerek yol gösterici oluyorlar.

Tip1 Diyabet Derneği, Türkiye’de tip1 diyabet odağında kurulan ilk dernek olmasının yanında işlevsel ve çözüm odaklı yaklaşımı ile de büyük bir boşluğu dolduruyor.

Amacı; çağdaş, tüm dünyada uygulanan tedavilerin ve güvenilir ekipmanların ülkemizde de kolay erişilebilir ve ücretsiz olduğu, diyabetli bireylerin dünyadaki diğer diyabetlilerle en az aynı bilinç düzeyinde ve koşullarında yaşayabildiği, diyabetli olsun olmasın toplumdaki hiçbir bireyden hiçbir anlamda soyutlanmadığı bir algı biçemi yaratarak, toplumda diyabetin herkes tarafından doğru bilindiği ve yönetildiği bir yaşam alanı oluşturmak olan Tip1 Diyabet Derneği, 10 gün sonra yapılacak olan 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinliklerinde daha önce hiç yapılmamış projelerle sizlerle birlikte olmanın, sizlere hizmet etmenin kıvancını yaşıyor.

Sevgilerimle…

Tip1 Diyabetliler Derneği Mardin Temsilcisi

Dilek ATİK